Obornik granulowany to świetny sposób na nawożenie gleby. Ponieważ składa się on z mniejszych cząstek niż zwykły obornik, jest również lepszy dla gleby i roślin, na których Ci zależy. Granulki tego typu nawozu są zazwyczaj drobno sproszkowane, jak kukurydza lub pszenica. Aby upewnić się, że jest to właściwy rodzaj nawozu dla Twojego ogrodu, sprawdź etykietę. Istnieją różne rodzaje nawozu granulowanego w zależności od tego, jak duże są jego cząstki.
Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o stosowaniu tego rodzaju nawozu w ogrodzie lub na trawniku. Co to jest nawóz granulowany? Nawozy granulowane to nawozy stałe, które składają się głównie z małych, bogatych w minerały cząstek, takich jak skała lub żwir. Mogą one również zawierać pierwiastki śladowe, takie jak wapń, magnez, siarka i potas. Dzięki temu są niezwykle dobrym źródłem minerałów takich jak potas, fosfor i siarczany (na przykład). Nawozy te działają najlepiej, gdy są stosowane w regularnych odstępach czasu przez cały sezon wegetacyjny.
Poznaj różnicę między nawozami zwykłymi a granulowanymi
Wszystkie nawozy zawierają te same składniki odżywcze, ale są one uwalniane w różnych ilościach i na różnych głębokościach w glebie. Rodzaj nawozu, który wybierzesz, będzie zależał od tego, jak duży wzrost chcesz uzyskać, ile potrzebuje Twój ogród i jak chcesz go zastosować. nawóz ogrodowy a nawóz do gleby Istnieje wiele rodzajów nawozów, z których każdy ma inne przeznaczenie w glebie. Żyzność gleby jest kluczem do zdrowych i pełnych życia roślin. Rodzaje nawozów, których używasz, będą zależały od tego, jaki rodzaj gleby posiadasz. Żwir jest bardzo słabym źródłem składników odżywczych. Nie zatrzymuje wody, ma niską zawartość składników odżywczych i długo się rozkłada. Z drugiej strony, piasek i muł są doskonałymi środkami poprawiającymi właściwości gleby i zwiększającymi jej żyzność. Nawozy te znane są również jako nawozy granulowane, wapień dolomitowy lub perlit.
Nawozy te są wytwarzane ze skruszonego wapienia lub dolomitu, które bardzo skutecznie zatrzymują wilgoć. Zwykły obornik powstaje z materiału organicznego, takiego jak odchody krów lub świń, łodygi kukurydzy, resztki warzyw itp. Zawiera on szeroki zakres materiałów: białka, lipidy, węglowodany, minerały, witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz naturalne związki zapobiegające chorobom i budujące glebę. Nawozy granulowane produkowane są z mniejszych kawałków różnych materiałów. Elementy te są zwykle sproszkowane lub dostarczane w postaci worków z nawozami granulowanymi. Po zmieszaniu ze sobą tworzą luźną, łatwą do rozsmarowania pastę, która jest bardzo skuteczna w żyzności.